Kolory w różnych kulturach – fioletowy

Czas na drugi artykuł z serii wiedzy o kolorach w różnych kulturach. Zgodnie z prośbą czytelniczki bloga tym razem przedstawimy konotacje związane z kolorem fioletowym.

lavender-1507499_1920

Kolor fioletowy jest bardzo wdzięcznym kolorem i dobrze wygląda na stronie internetowej. Nie jest zbyt krzykliwy ani zbyt ponury. Kilka marek z sukcesem wykorzystuje ten kolor w swoich kampaniach reklamowych i na stronach internetowych. Poniżej linki, które mogą Państwa zainspirować:

http://www.milka.com/ – Przy okazji na tej stronie można zobaczyć fajny pomysł na flagi z linkami do stron w innych językach. Szkoda tylko, że polska flaga jest najmniej kreatywna.

http://www.play.pl/

http://www.fedex.com/gb/

https://wizzair.com/ – tutaj w połączeniu z różowym

Fioletowy jest kolorem bardzo stonowanym więc jego użycie na stronie w takiej ilości, jak w przykładach, nie powinno razić. Z czym jest jednak ten kolor kojarzony?

Ciemny odcień fioletu w Europie będzie się nieuchronnie kojarzył z żałobą i pogrzebem. Dlatego trzeba uważać, żeby unikać takiego odcienia.

W Azji kolor fioletowy jest utożsamiany z bogactwem.

Chociaż symbole często pozostają w tradycji na długi czas, ewoluują one w różnych kierunkach. Tak jest też z naszym postrzeganiem kolorów. Fioletowy jeszcze do niedawna był motywem przewodnim w każdym zakładzie pogrzebowym, teraz częściej twórcy stron internetowych dla tych firm wybierają połączenie barwy czarnej lub szarej i złotej. Chociaż w Azji kolor ten nadal kojarzy się z bogactwem, Europejczycy i Amerykanie już coraz częściej wiążą go z niską ceną – być może z powodu marek, które wybrały ten kolor, a które w swojej strategii marketingowej stawiają na tanie produkty i usługi.

Tłumaczenie strony internetowych musi iść w parze z rozważeniem, czy grafika wymaga zmian. Kolor fioletowy jest bardzo uniwersalny. Jeśli dobierzemy odpowiedni odcień, możemy taką stronę kierować praktycznie do każdej kultury.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.